Alig néhány évvel ezelőtt fenntartható, vagy „zöld” esküvőt tartani furcsának számított. Akinek fontos volt, hogy élete nagy napján is minél kevésbé terhelje a környezetét azt legjobb esetben is különcnek bélyegezték. Valószínűleg ez nem csak a fenntarthatóságtól való idegenkedés miatt alakult így, hanem azért is, mert nincs még egy olyan tradicionális szokás, mint az esküvő, és a kettő együtt összeférhetetlen volt.
Szerencsére az úttörő (és kicsit sem csodabogár) pároknak köszönhetően mára már kevésbé szaladnak fel a szemöldökök, ha valaki a legkisebb ökológiai lábnyom mellett szeretné a házasságát ünnepelni. Sőt, nekik köszönhetjük, hogy trend lett belőle, és egyre több a lehetőség, ha valaki ezzel kíván élni.
Kis szervezés az embernek, nagy előrelépés a bolygónak
Amikor Brittanie Dreghorn először betöltötte az esküvőjével kapcsolatos információkat a Less Stuff, More Meaning környezetbarát esküvői blog által készített ökológiai lábnyom-kalkulátorba, meglepődött, hogy ez az egyetlen nap mekkora környezeti terheléssel jár. (Csak a miheztartás végett, az Edge Impact fenntarthatósági tanácsadó cég 2020-as tanulmánya szerint egy átlagos amerikai esküvő 57 152 kilogramm CO2-t bocsát ki, ennek ellensúlyozására 2722 fát kell elültetni.)
Dreghorn úgy döntött, csökkenteni szeretné ezt az értéket, ezért vőlegényével, Peter English-sel gondolkodni kezdtek, mit lehetne másképp csinálni. Változtattak a virágok, ételek és italok beszerzési helyén, ami sokat számított, de mivel a vendégek repülővel utaztak a lagzira, még így hatalmas terheléssel járt a nagy napjuk, szám szerint 22 ezer kg CO2-kibocsátással.
Bár láthatóan a szervezésük az átlagesküvőnél kisebb karbonlábnyomot jelentett, Dreghornt továbbra is zavarta a tudat, hogy mennyire magas ez a szám. Így ennek ellensúlyozására pénzt adományozott egy nonprofit szervezetnek, hogy fákat tudjanak ültetni, illetve ő maga is elültetett egyet a ceremónián.
Az Egyesült Államokban már nem ritka, hogy rendezvényszervezők kifejezetten a fenntartható esküvőkre szakosodnak, mert akkora igény van rá. Ez itthon ennyire specifikusan nem elterjedt – kicsi is lenne hozzá a piac, hogy valaki kizárólag erre lőjön – de azért a szervezők igyekeznek a portfóliójukat zöld alternatívával is bővíteni, pont azért, mert megkeresések adódnak. Ugyanígy egyre több helyszín és catering szolgáltató palettáján megtalálhatóak az ilyen jellegű megoldások, hogy kiszolgálják az igényeket, akárcsak dekoráció tekintetében.
Fotó: @brittslist
Köszi, Covid!
A zöld esküvők megítélésén meglepő módon a Covid-járvány alakított a legtöbbet. Kevesebbet utaztunk, kötve volt a létszám, ami azt eredményezte, hogy a korábbi rongyrázás másodlagos lett, és sokkal inkább előtérbe került a meghittség és az átgondolt szervezés.
Bryan Smith a Sustainably Wed, az esküvői iparág fenntarthatóságáról szóló dokumentumfilm-sorozat társalkotója is így látja. „Megváltoztathatjuk ezt az iparágat, és továbbra is tarthatunk tartalmas ünnepeket, amelyek talán nem úgy néznek ki, mint 10 vagy 20 évvel ezelőtt, de így is lehetnek igazán hatásosak és különlegesek” – mondta.
Ám nem csak emiatt kezdett szimpatikussá válni ez az irány. Az eleve költséges esküvői piac olyan dráguláson ment át csak az elmúlt néhány évet tekintve, hogy az már komoly terhet ró a fiatalokra. Egy 100 fős, közepes méretű esküvő 5-8 millió forintba is kerülhet, sőt, akár ennél többre is rúghat.
„Általánosságban elmondható, hogy az utóbbi 1-2 évben az elszabadult infláció és rezsiárak következtében 20-30% körüli áremelkedésekkel lehet számolni – a helyszínek/éttermek és a szolgáltatók árai esetében is. Nagy különbség lehet helyszín és helyszín között (stílusban, minőségben, földrajzi elhelyezkedésben, így az árban) és ugyanígy a szolgáltatók árai között is hatalmas differencia lehet, de az biztos, hogy több milliós összegről beszélünk (5-8, de akár 10 millióra is rúghat az összeg – függően a pár igényeitől és a pénztárcájától)” – mondta el Abonyi Attila Esküvői Szolgáltatók Szakmai Érdekképviseleti Egyesületének elnöke a HelloVidék számára.
Az átlagfizetések mellett összegyűjteni ezt az összeget nem egyszerű, és még a nászajándékba adott pénz és a menyasszonytánc sem biztos, hogy fedezi a kiadásokat. A fenntartható esküvő azonban valahol a költségcsökkentésről is szól. Ruhán, dekoráción, helyi termelőktől származó ételeken, egyedi megoldásokon – például hallottam már olyat, hogy a pár Spotify-playlistet rakott össze DJ helyett – milliókat is lehet spórolni, ami egyre több ember számára fontos szempont. Aki pedig a mindennapokban is törekszik arra, hogy fenntarthatóan éljen, annak magától értetődő, hogy az esküvőjén is ezt a szemléletmódot képviseli.
Fotó: Getty Images
Fenntarthatóság=alapos átgondolás
Fenntartható esküvőt szervezni nem bonyolultabb, mint hagyományosat. Talán csak az utána gondolás tarthat picit tovább, hogy milyen megoldásokkal lehet kiváltani azokat a dolgokat, amik adott esetben túl nagy környezeti terheléssel járnak. Szerencsére már ehhez is találni a neten sorvezetőt, ha valaki magának szeretné intézni a dolgot, és nem esküvőszervező által.
Ha csak Dreghornék példájánál maradunk, a menyasszony használt cipőt viselt a nagy napon és régiségboltokból szerezte például a tányérokat, ezek persze minimális hozzájárulást jelentenek a fenntarthatósághoz. Az igazán fontos részletet a lokáció adja, a helyszínválasztás mindennek az alfája és az omegája. A könnyű megközelíthetőség rengeteg CO2-kibocsátástól mentesíti a világot, de a helyszínválasztás a helyi vállalkozók és beszállítók kapcsán is fontos.
Michelle Miles, a Sustainable Wedding Alliance alapítója azt javasolja a pároknak, hogy működjenek együtt a fenntarthatóságot értékelő helyi szállítók közösségével. Szerinte a helyi vállalkozások rugalmasabbak is, képesek lépést tartani a kérésekkel és logisztikai dilemmákkal, ám azt javasolja, hogy tegyenek fel kérdéseket a fenntarthatósági politikájukkal kapcsolatban. Ideértve azt is, hogy mi történik a hulladékkal, vannak-e komposztládáik, és hogy használnak-e egyszer használatos műanyagot.
Az ördög a részletekben rejlik
Az esküvő másik nagy témaköre a dekoráció. Ezek nagy része bérelhető, sőt, a helyszíneken is elérhető általában a kölcsönzés lehetősége. Azért érdemes megfontolni ezt a megoldást, mert az egyes dekorok élettartama így tovább növelhető, ami hulladékmentes megoldás és árban is jobb, mintha mindent újonnan akarunk beszerezni, amit aztán úgysem tudunk utána mire felhasználni.
Virágdíszek esetében a helyi virágárust érdemes megkérdezni arról, mik éppen a szezonális növények, ezeknek ugyanis lényegesen kisebb az ökológiai lábnyoma, mint a külföldről behozott társaiknak. A funkcionalitás is fontos lehet: egy vázába tett folyosójelző virágdekor később akár a megterített asztalokon is helyet foglalhat. Emellett érdemes úgy gondolkodni, hogy hervadás után a dísz teljes mértékben komposztálható legyen, ezzel is segítve az ökoszisztémát. Szintén jó alternatíva a cserepes virág, amit az esküvőt követően a vendégek hazavihetnek.
Fotó: Getty Images
Ami az ételeket illeti, itt is lehet körültekintően választani. Mindegy, hogy catering céggel vagy a helyszínnel készíttetjük a fogásokat, törekedjünk rá, hogy műanyag vagy papír megoldások helyett fém esetleg porcelán edényekben kerüljenek tálalásra a finom falatok. Itt is érdemes figyelembe venni a szezonális és helyi alapanyag kínálatot – akkor is, ha ez némileg eltér a hagyományos menütől – a maradékok viszont szétoszthatóak, ez az egyik leghasznosabb tradíció, ami azért általában jellemző a magyar lagzikon.
És ne feledkezzünk meg a ruháról sem! Bár talán ez a legnehezebb döntés a menyasszonyok részéről ebből engedni, bérelni még mindig fenntarthatóbb, mint varratni valamit. De ha valaki számára ez az opció nem szimpatikus, akkor már több vintage shop is tart menyasszonyi ruhákat, ezek között is érdemes körbe nézni, igazi kincsekre bukkanhat az ember. (Ez egyébként áll a koszorúslány ruhákra is.) Csak a ceremónia kedvéért új cipőt venni felesleges, és nem is praktikus, mert lehet, hogy a boltban kényelmes, ám már az első 5 perc után feltöri az ember lábát. A kényelem és az odafigyelés jegyében jobb megoldás feltúrni a gardróbot egy már bejáratott darab után kutatva.
És ahol még szintén érdemes újra gondolni a lehetőségeket:
A rizsszórás egyáltalán nem környezetbarát megoldás, de simán ki lehet váltani virágszirmokkal, levelekkel vagy lebomló konfettivel.
A lufieregetés kedves dolog, ám a műanyag léggömbök nagyon nagy kárt tesznek az élővilágban. Helyette a közös faültetés, vagy időkapszula készítés is sokkal jobb alternatíva – és nem kerül egyetlen állat életébe sem.
A méhviaszos- és szójagyertyák égésterméke kevésbé szennyezi a levegőt, mint paraffinos társaiké, emiatt az egészségre nézve is jobb alternatívát nyújtanak.
Érdemes olyan helyszínt választani, ahol sétatávon belül elérhető az anyakönyvvezetői szertartás, adott esetben a templomi esküvő, és a lagzi helyszíne is, mérsékelve az autóhasználatot.
A kísérőajándék olyan legyen, ami celofáncsomagolás nélkül is átadható. Ne termeljünk felesleges műanyagszemetet!
Papírtányéroknak, és –tálcáknak, valamint műanyag poharaknak nincs helyük amúgy sem egy esküvőn, de ha környezettudatosak szeretnénk maradni, pláne figyeljünk arra, hogy az étkészlet lehetőleg elmosható, és újra használható legyen.
Ami pedig a maradékok elvitelét illeti, itt is érdemes inkább bio lebomló csomagolóval számolni, de ha olyan a vendégsereg, akár arra is meg lehet őket kérni, hogy hozzanak magukkal ételhordót. Igen, furcsa kérés, de a legjobb fenntarthatóság szempontból.
The post Környezetbarát, olcsóbb és élhetőbb esküvőt akarsz? Mutatjuk, hogy csináld first appeared on nlc.
nlc