Annak érdekében, hogy az Európai Unió megszüntesse függését az orosz energiától, leállítja az orosz gáz és kőolaj behozatalát, és fokozatosan kivezeti az orosz eredetű atomenergiát is – jelentette be az Európai Bizottság.
A testület kedden terjesztette elő a REPowerEU-ütemtervet, amely megalapozza az EU teljes energetikai függetlenségét Oroszországtól.
A Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen arról beszélt, az Ukrajnában dúló háború világossá tette, hogy fennáll a zsarolás, a gazdasági kényszerítés és az ársokk veszélye. A REPowerEU terv révén szerinte diverzifikálni lehet az energiaforrásokat, és drasztikusan csökkenhet Európa korábbi függősége az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól.
„Most eljött az ideje, hogy Európa teljesen megszakítsa az energiaügyi kapcsolatait egy megbízhatatlan forrással. Nem akarjuk azt sem, hogy a kontinensünkre érkező energia ára fedezze az Ukrajna elleni agressziós háború költségeit.”
Az ütemterv szerint fokozatosan kell kivonni az orosz olajat, gázt és atomenergiát az uniós piacokról. A Bizottság azt kéri, hogy a tagállamok év végéig készítsenek nemzeti terveket, amelyekben meghatározzák, hogyan járulnak hozzá az orosz gáz-, nukleáris energia- és kőolajimport fokozatos megszüntetéséhez. Azt ígérték, együttműködnek a tagállamokkal abban, hogy mindez összehangoltan történjen.
A Bizottság közölte, az orosz gázt (vezetékes gázt vagy LNG-t) szállító szolgáltatókkal új szerződést nem lehet kötni, a meglévő azonnali szerződéseket pedig 2025 végéig meg kell szüntetni. Ez az intézkedés biztosítani fogja, hogy az EU már ez év végére egyharmadával csökkenteni tudja a még érkező orosz gáz mennyiségét. A Bizottság javasolni fogja azt is, hogy 2027 végéig szűnjön meg az orosz gáz minden jellegű behozatala.
A közleményben azt írják, 2025-től kezdve gyorsan bővülhet a globális LNG-kínálat, az EU pedig 2030-ig akár 100 milliárd köbméter földgázt is helyettesíthet, ami 2027-ig 40-50 milliárd köbméteres keresletcsökkenést jelent.
Az LNG-kapacitások 2028-ig várhatóan mintegy 200 milliárd köbméterrel nőnek, ami ötször több, mint az EU jelenlegi orosz gázimportja.
A kőolajnál nincsenek ilyen részletek a közleményben, és a nukleáris energiáról is keveset írnak.
A közleményükből annyi derül ki, hogy jövő hónapban jönnek a részletes jogalkotási javaslatok, amiben szerepelnek majd a dúsított urán orosz importjára vonatkozó intézkedések, valamint az Euratom Ellátási Ügynökség (ESA) által az Oroszországból származó uránra, dúsított uránra és egyéb nukleáris anyagokra vonatkozóan aláírt új szállítási szerződésekre vonatkozó korlátozások.
A közlemény szerint a Bizottság úgy alakította ki az intézkedéseket, hogy azok garantálják az EU energiaellátásának biztonságát és enyhítsék az árakra és a piacokra gyakorolt hatást.
Az Eurológus azt írja, a döntéshez minősített többség kell, a kormány önmagában nem tudja ezt megakadályozni. Amennyiben egy tagállam úgy döntene, hogy nem hajtja végre az elfogadott jogszabályt, akkor kötelezettségszegési eljárást indítanak ellene.