Bevallom én nagy könyvmoly vagyok, így elég nagy magánkönyvtárral rendelkezem, de imádok használt könyveket is vásárolni, hiszen nem vagyok a pénztárcám ellensége. Az utóbbi években a könyvek ára a megemelkedett költségek miatt eléggé megnőtt. A papír ára az egekben, de az előállítás költségei sem elhanyagolhatóak, nem beszélve a fordítók, tördelők, korrektorok, borítótervezők munkájáról. Egy újonnan vásárolt könyv 4000-7000 forint között is mozog, de az új megjelenéseknél bevezetett törvény nem könnyíti meg a kiadók és az könyvmolyok dolgát.
Mi az az árkötöttségi törvény?
A 2024. október 1-én életbe lépett árkötöttségi törvény a könyvek árazását szabályozza. A jogszabály szerint minden október 1. után megjelenő könyv maximum 10% kedvezménnyel árusítható a megjelenést követő 365 napban.
A (használt) könyvek eladását is a trendek uralják
A Tiktok és a könyves közösségi oldalak elterjedésével megfigyelhet az a folyamat, hogy azok a könyvek pörögnek a legjobban, amiket éppen felkapnak valami miatt.
A hype lehet azért, mert a könyv nagyon izgalmas, nagyon jó, vagy esetleg nagyon megosztó, esetleg botrányos vagy éppen valamiért nagyon különleges. Sokan keresik az olyan könyveket, amikből sorozat, vagy film készült vagy hamarosan fog.
A Booktokon hetente bukkan fel egy-egy olyan magyarul is megjelent regény, amit sokan beszereznek, és ez elindít egy folyamatot azokban, akik csak figyelik ezeket az oldalakat. A FoMo (angolul „Fear of Missing Out” azaz kimaradástól való félelem) miatt mindenki szeretné megtudni, hogy az adott könyv mitől olyan jó, vagy éppen megosztó. A hype-olt könyvek ott vannak a sikerlistákon, és ha bármelyik közösségi oldalon követünk könyves tartalmat akkor egyszerűen kikerülhetetlenek. A FoMo miatt pedig nagyon vágyat érzünk arra, hogy elolvassuk őket, de ez kisebb anyagi csődöt jelent, ha minden ilyet be szeretnénk szerezni.
A használt könyvpiac erre kínál megoldást. Hiszen sokan válnak meg a könyveiktől a Vinteden, a Vaterán, a Faceebok Marketplace-n, különböző Facebook adok-veszek csoportokban, vagy éppen a Moly.hu eladó könyvek szekciójában. És miután valaki elolvasott egy könyvet, annak az értéke csökken, így használtan is hozzájuthatunk egy-egy újabb megjelenéshez, ha nem ódzkodunk attól, hogy ezt a könyvek már valaki más forgatta előttünk a kezében.
Ám a használt könyvpiacon nem csak az új megjelenéseket keresik az emberek, hanem a régi könyvek is pörögnek. Sőt! Rengeteg régi és ritka könyvre akadhatunk online is, anélkül, hogy bármelyik antikváriumba el kellene látogatnunk. Online böngészve nagyon sokféle árképzést tapasztalhatunk, de vannak szembetűnő jelenségek. Az egyik ilyen, hogy
a használt ritka gyerekkönyvek nagyon drágák.
Az APG-könyvek igazi befektetésnek számítanak, évről-évre egyre drágábban kelnek el a használt könyvpiacon
Szóval kedves cikkolvasó, ha te is anyuka vagy, és van otthon gyermeked akkor tudod, hogy a Bogyó és Babóca írójának (Bartos Erika) van egy könyvsorozata, ami igazi ritka kincs az anyukák között. Az Anna Peti Gergő (APG) sorozat darabjáért akár 20.000 forintot is elkérhetnek, mert ezek a nagyméretű keményfedeles lapozgatós könyvek már sohasem kapnak új kiadást (a szerző időközben felnőtt gyermekei nem engedélyezték az újranyomásokat), így aki birtokol egy APG-könyvet az igazi befektetés. Évről-évre egyre többet érnek ezek a kötetek.
A hiánytalan sorszámozott Disney-mesék egy használt autó árával vetekednek (foto: Vatera)
De nem csak az APG-könyvek érnek aranyat a könyvespolcon, hanem a Disney-mesék sorszámozott részei is. Ezt anno az Egmont Kiadónál jelent meg, akik 2014-ben csődöt jelentettek, így a Disney-mese rajongók, akik a kezdetek óta (az első részt, azaz a Dumbót 1992-ben adták ki magyarul) gyűjtötte ezeket a köteteket, ők egyben akár 2 millió forintot is elkérhetnek értük.
A következő galériában mutatjuk a legtöbbért kínált Disney-klasszikusokat. Van amiért 350.000 forintot is kérnek. Elképesztő!
A Harry Potter első magyarországi kiadása is nagyon szép összeget ér a használt könyvpiacon.
Igazi ritkaság az első magyar kiadású Harry Potter és a bölcsek köve regény (Foto: Vatera)
De Lucy Maud Montgomery ifjúségi regényének beszerezhetetlen darabjaiért is szép összeget kérnek el. (Lucy M.Montgomery írta a Váratlan utazás történeteket, és az Anne Avonlea-ban történeteket is)
Ifjúsági könyvért talán egy kicsit túlzás ez az összeg nem?
Messzire sem kell menni, a 2017-ben kiadott Egy kis élet tulajdonosai is gazdagnak érezhetik magukat, nem beszélve a Középfölde formálása című Tolkien könyv tulajdonosai.
Figyelemreméltó árért kelnek el ezek a könyvek
Eme cikk ihletetét adó Kisgombos mesegyűjteményre Évi kolléganőm hívta fel a figyelmemet. Az egyik legnagyobb könyvesbolt antikvár részlegén jelenleg 39.900 forintért árulják.
Megér vajon ennyit ez a mesegyűjtemény?
Az 1997-ben kiadott Dagobert bácsiról szóló képregénygyűjtemény a képregényrajongók Szent Grálja itthon. A limitált kiadású képregényben a Kacsamesék főszereplőjének Dagobert bácsinak az életét követhetjük nyomon. A könyvet jelenleg senki sem árulja, de néha felbukkan a könyvpiacon 80 ezer forinttól 500.000 forintig bármilyen árat kérnek is el érte, villámgyorsan el is kel.
Dagobert bácsi a stílusához passzoló drágaságot képvisel
Persze a fenti, és a két millió forintos Disney sorszámozott könyvek összeg láttán mindenkiben megérik a gondolat:
tényleg érnek ezek a könyvek annyit, amennyit?
Ezt a kérdést én is a feltettem a különböző közösségi oldalakon, és a következő válaszokat kaptam:
„Én azt látom, hogy alapvetően a gyerekkönyveknél szálltak el ilyen szinten az árak. Sok szülő azt gondolja, hogy ami tetszett neki gyerekkorában, az kihagyhatatlan a gyereke gyerekkorából is, és irdatlan pénzeket képes kifizetni ezekért. Sokan ezt pofátlanul meglovagolják. A felnőtteknek szóló könyvek között ott szállnak el az árak, amikor felkapnak egy-egy könyvet a filmváltozat megjelenése előtt (egyik ilyen példa az AZ, ami 40k-ért ment, mielőtt újra kiadta az Európa), illetve a régebbi fantasy könyveknél vannak még ilyenek. Pont ma láttam egy hirdetést, csak pislogtam, hogy azta. Szerintem nem azért drágák, mert eddig nehezen beszerezhetőek voltak, hanem mert felkapja a trend, és még nehezebb megszerezni, aztán jönnek a nyerészkedők, a nekem is megvan a padláson-emberek. Én azt érzem, hogy valahol a kiadó felelőssége is vastagon benne van ebben. Annyira igyekeznek követni a friss megjelenéseket, hogy a régebbi, ismét népszerű könyvekről hajlamosak megfeledkezni.”
„Nem okoskodni akarok, de minden annyit ér amennyit valaki fizet érte. Igazából mindegy, hogy ezeket mennyiért árulják. Teljesen magánvéleményem, hogy a HP könyv szerintem reális lehet, a többi erős túlzás.”
„Én nem hiszem el, hogy ezeket van ember, aki megveszi”
„Annyiba kerül, amennyiért megveszik, nem annyiba, amennyiért hirdetik.”
„Sokan hiszik azt, hogy hűderitka, vagy neki nagy kincs volt gyerekként így tuti sokat ér, aztán jó ha bagóért megveszik.”
„Nekem már a 9000 ft-os ár is elszállt.”
„Nekem 5000 forint is sok egy könyvért. A Hold udvara című könyvet (Erickson) 26 ezerért láttam amikor én 1200-ért vettem. Szóval vérlázító. Ami vicces hogy kinéztem egy könyvet vinteden. Újonnan majdnem egy ezressel olcsóbban megkaptam szállítással mindennel együtt.”
„A valós értékük nem ennyi, de az mondjuk igaz, hogy vannak tényleg értékes könyvek, meg értékesebbek, első kiadások, ritkaságok stb. Csak hát azt ki mondja meg, hogy az újhullámosok közül melyik lesz ilyen még? Egyébként én Anna, Peti, Gergőt vettem, 5 kötetet, 9e/db áron, és az jó ár elvileg. Itthoni ritkaság egy Roxfort titkai, az is drágán megy mostanában, meg A fülemülepadló talán? Bár azt nem tudom, nem adták ki újra azóta?”
„Nem hinném, hogy ez lenne a valós értékük. Egyre több az AI generált fedlap egyre többeknek nem tetszik, ezt sokan egy erős nosztalgiahullám előszelének vélik sokan és tolják fel az árakat. Vagyis ez lehet az egyik oka.”
„Árulnak virtuális tárgyakat is ennél sokkal többért :)”
„Amíg van aki megveszi, objektíven az az értéke.”
„Minden hobbinak vannak hullámai és vele áringadozásai. Ez most ilyen.”
„A Backman könyveket is aranyárban mérik, nekem az Amit a fiamnak tudnia kell a világról van a radaromon pl, de az beszerezhetetlen. Az ACOTAR sorozat sokat ért a polcomon, meg azok a külföldi kiadások, amik népszerűek és limitáltak. A Fairyloot SJM (Crescent City 1-2) könyveket már 120-150 ezerért is láttam Vinteden.”
Csalók és soha meg nem érkezett könyvek
És ha már szó esett a könyvek áráról, akkor beszélnünk kell arról is, hogy, ahol a pénz szóba kerül, ott megjelennek a csalók is.
Sajnos a különböző Facebook adok-veszek csoportokban sorra bukkannak fel olyan egyének, akik meghirdetnek egy-egy ritka könyvet, előreutalást kérnek, aztán az átvert vevők várhatják a csomagjaikat. Sajnos nem egy ilyen csaló tevékenykedik a piacon, sorra károsítva meg az embereket. Ha valaki egy nagyobb értékű könyvre áldoz, akkor muszáj elővigyázatosnak lennie, mert a keresett könyveknél mindig megjelennek a gyors meggazdagodásra hajtók is.
Fotó: Leéb Ádám
Hogyan győződhetsz meg arról, hogy nem csaló hirdetőbe futottál bele?
Nézd meg az eladó értékeléseit! Ha negatívak, vagy nem találsz egyet sem a profilján, akkor gyanakodj!
Nézd meg, hogy mikor regisztrált az adott eladói oldalra (vagy közösségi oldalra). Ha túl új a profil, akkor az gyanús lehet.
Tüzetesen vizsgáld meg a profilját, nézd meg az ismerőseit, képeit, kapcsolatait, más eladásra kínált termékeit! Ha gyanúsan kevés barátja van, akkor gyanakodj! Az is gyanús lehet, ha nem vállalja fel az arcát a fotókon, de az is, ha csak olyan könyveket árul, amik nagyon keresettek a piacon jelenleg.
Kérj tőle olyan képet, amin egy papírt tart a könyv mellé, felírva rá a nevét, és az aznapi dátumot. De megkérheted, hogy fotózza le az aznapi újsággal a könyvet. Ha nem tud ilyen fotót küldeni, akkor ott valami turpisság van a dologban.
Kérj videót! Mutassa meg egy rövid felvételen a könyv belső oldalait, és a könyv állapotát.
Mindig nézd meg, hogy kinek utalsz! Gyanús lehet, ha az eladó nem a saját nevével ellátott bankszámlaszámlára kéri a pénzt.
Mindig olyan oldalon vásárolj, ahol van vevővédelem (pl. Vinted), vagy megbízható antikvárium kínálatán keresgélj.
És ha már csalók, akkor sokszor előkerült a beszélgetéseim során az olyan emberek csoportjai is, akik etikátlanul nyerészkedve próbálnak kereskedni az interneten a (használt) könyvekkel. Ebbe a csoportba nem a konkrét csalók tartoznak, hanem azok az emberek, akik üzletvitelszerűen vásárolnak fel könyveket, hogy aztán drágábban adják el őket.
Ők jellemzően a felhype-olt, különleges (éldekorált) vagy ritka könyveket rendelik elő/szerzik be, aztán a megjelenés körüli napokban rögtön fel is teszik a használt könyves oldalakra, de drágább áron, mint ahogy az a könyvesboltokban, vagy az adott kiadóknál kapható. Sokan közülük raktárvásárokra járnak, és ott felvásárolják az akciós készletet, hogy aztán tovább értékesítsék jóval drágábban.
A legtöbb könyvmoly, akiknek a könyvek igazi értéket képviselnek, nem nézi ezt jó szemmel, és etikailag tényleg megkérdőjelezhető viselkedés. Viszont, ahogy azt a fenti kommentelők írták: mindenkinek annyit ér egy könyv, amennyit hajlandó érte fizetni. Persze mielőtt eladásra kínálnád a könyvespolcod ékeit érdemes körülnézned az antikvár és használt könyves oldalakon, hogy lásd, hogy mások mennyiért hirdetik az adott mesekönyveket, regényeket, és úgy árazni, vagy szimplán a szívedre hallgatni. Az árat főleg az határozza meg, hogy mennyire ritka az adott könyv (első kiadás), mennyire sok van belőle a piacon (hány példányszámban jelent meg), mennyire szép az állapota (a törött gerincű szakadt és összefirkált példányokat kár eladásra kínálni) és neked mennyit jelent ez a könyv.
Nekem is rengeteg ritka könyvem lapul a polcomon, amit semmi pénzért sem adnék el, mert érzelmi értékkel bírnak.
Egyébként pedig érdemes nyitott szemmel járni, nézelődni a Vinteden, adományboltokban, könyves adok-veszek csoportokban, garázsvásárokon és piacokon, mert az ilyen helyeken lehet belefutni egy-egy ritka könyves csodába! Kincskeresésre fel!
The post Elharapódzott árak, csúnya átverések, kincset érő mesekönyvek: ilyen a magyar használtkönyv-piac first appeared on nlc.
nlc