Lassan ezernél jár a megerősített kanyarós esetek száma az Egyesült Államokban, ami több mint a háromszorosa a 2024-es teljes évben azonosított eseteknek, írja az AP. Az amerikai egészségügyi hatóságok szerint az államok egyötödében aktív kanyarójárvány van.
A járványnak már halálos áldozatai is vannak. Áprilisban két oltatlan általános iskolás gyermek halt meg kanyaróval kapcsolatos betegségben a járvány egyik epicentrumában, Nyugat-Texasban, de Új-Mexikóban is kötöttek halálesetet a megbetegedéshez.
Aktív járvány zajlik Indiana, Michigan, Montana, Ohio, Pennsylvania és Tennessee államokban. Az Egyesült Államokon kívül Kanadában és Mexikóban is terjed a kanyaró – az országok egészségügyi képviselői szerint a járványok ugyanazon kanyaró törzsre vezethetők vissza.
Hogy terjed?
A kanyaró egy rendkívül fertőző vírusbetegség, amely a levegőben terjed, leginkább köhögéssel vagy tüsszentéssel. Mivel a betegség oltással megelőzhető, a kétezres évek óta nem fordult elő nagyobb járvány az Egyesült Államokban.
A gyermekkori oltások aránya azonban a világjárvány óta egyre csökken az államokban – sokan vallási vagy személyes lelkiismereti okokból nem oltatják be a gyermekeiket.
A vírus az alacsonyan oltott amerikai közösségekben terjed, egészségügyi szakértők szerint akár egy évig is elhúzódhat a küzdelem. Azokban a közösségekben, ahol 95 százalék az oltottsági arány, a kanyaróhoz hasonló betegségek nehezebben terjednek.
Tünetek, kezelés
A kanyaró először a légutakat fertőzi meg, majd elterjed a szervezetben lázat, orrfolyást, köhögést, könnyező szemeket és jellegzetes kiütéseket okozva. A kiütések általában 3-5 nappal az első tünetek után jelentkeznek az arcon, majd onnan terjednek tovább a test többi részére. A legtöbb gyermek ugyan felépül a betegségből, de ettől még a fertőzés veszélyes szövődményekhez vezethet. A kanyaróra nincs konkrét kezelés, az orvosok általában megpróbálják enyhíteni a tüneteket, és megelőzni a szövődményeket.