Az iráni Iszfaháni Orvostudományi Egyetem orvosai nemrégiben dokumentálták egy 23 éves férfi esetét, akinek feje 90 fokos szögben előrehajolt, mivel a nyakizmai már nem tudták megtartani.
A nyaki kifoszkoliotikus deformitás, más néven „lecsüngő fej szindróma” egy súlyos egészségügyi állapot, amelyet a nyakfeszítő izmok gyengesége jellemez, így azok már nem képesek megtartani a fej súlyát. Általában különböző neuromuszkuláris betegségekkel, például mitokondriális miopátiával, veleszületett miopátiával, motoros neuron betegséggel vagy anatómiai rendellenességekkel társul. Azonban az iráni orvosok most először dokumentáltak egy olyan “lecsüngő fej szindróma” esetet, amelyet az évekig tartó kábítószerhasználat okozott.
A 23 éves, szociálisan hátrányos helyzetű beteg a kórtörténete szerint a depressziója súlyos kábítószer-függőséggel (heroin, ópium és amfetaminok használata) párosult. Az orvosok szerint minden amfetaminhasználat után a páciens hosszú ideig rögzített, hajlott nyaki pozícióban maradt, ami fokozatosan megváltoztatta a nyaki gerincének igazodását.
„Lecsüngő fej szindrómát” diagnosztizáltak az iráni fiatalembernél – Forrás: researchgate.net
A koponyaideg-vizsgálatok normális eredményeket mutattak, akárcsak az izomerő és az autonóm funkciók tesztjei, de a CT-vizsgálat súlyos kifoszkoliotikus deformitást mutatott ki a C3, C4 és C5 csigolyákban. Az állapot súlyosságának felmérése után az orvosok háromlépcsős sebészeti megoldást választottak a deformált csont eltávolítására és a nyak megfelelő pozícióba történő visszaállítására. Szerencsére a műtét sikeres volt, és a páciens egy nappal később speciális gallérral már járni tudott, majd 3 nap múlva elbocsátották.
A 23 éves páciens a műtét előtt különböző hagyományos és gyógynövényes kezeléseket próbált ki, de egyik sem enyhítette a tüneteit, így végül orvosi segítséget kért. Az operációt követően több pszichiátriai konzultáción is részt vett, és sikerült felhagynia a drogokkal. Egy év után pedig már jelentős javulás mutatkozott a nyaka pozíciójában.
Az iráni orvosok az eset kapcsán felfedezték, hogy a kábítószer-használat hozzájárul a súlyos, bonyolult nyaki kifózis ritka kialakulásához. A drogoknak nincs közvetlen hatása a mozgásszervi változásokra, csupán közvetett hatás van: amikor a páciens használja a drogot, hosszú ideig egy bizonyos pozícióban marad, és hónapok alatt ez komoly mozgásszervi változásokhoz vezet, amelyek végül kifoszkoliózist eredményeznek.
(via)
Kiemelt fotó: illusztráció, Getty Images
The post Teljesen eldeformálódott a nyaka a drogozástól: sokkoló fotó first appeared on nlc.
nlc