Az idei első negyedévben mindössze 2704 új lakást vettek használatba, ez 2,7 százalékkal elmaradt a tavalyi első háromhavi adattól. Ennél rosszabb negyedéves mutatót 2017 eleje óta, vagyis nyolc éve nem láttunk; akkor 2061 lakást adtak át. Két éve még nagyjából 3600 új lakás készült el az év első három hónapjában.
A KSH kedden közzétett gyorsjelentéséből kiderül, hogy a megyei jogú városokban a tavalyi kétharmadára esett vissza az újonnan megépült lakások száma, de a fővárosban is volt egy jelentős, 7,8 százalékos csökkenés. A községekben enyhén, 2,5 százalékkal, míg a kis- és közepes városokban 29,2 százalékkal nőtt az új lakások száma. A legtöbb lakást így is Budapesten adták át (843), a vidéki városokban 823 új lakás épült, a megyei jogúakban 415, míg a községekben 623 lakás készült el.
A KSH jelentéséből kiderül, hogy
a régiók többségében csökkent a lakásépítések száma, különösen Közép-Dunántúl, Dél- és Észak-Alföld régióban volt nagy, 46, 40, és 48 százalékos a visszaesés;Pest régióban 21 százalékos volt a növekedés, míg a Dél-Dunántúlon 2,3-szorosára nőtt az új lakások száma, de az szinte kizárólag a Balaton térségére koncentrálódott;kiadott új építési engedélyek alapján a korábbinál 3,3%-kal kevesebb, összesen 1846 lakóépület építését tervezték az országban;a létesítendő nem lakóépületek országos száma 649 volt, 24%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban;a fővároson kívül mindegyik településkategóriában csökkent az építési engedélyek száma a tavalyi első negyedévhez képest;Budapesten viszont háromszorosára nőtt (922-ről 2674-re).
Ez utóbbi adat viszont tökéletes volt arra, hogy a KSH a gyorsjelentését Kiemelkedő számú lakásépítési engedély Budapesten címmel adja ki.