Leprával diagnosztizáltak a napokban egy 60 éves bécsi férfit. A pácienst és az orvosokat egyaránt meglepte a diagnózis, ugyanis az utolsó megerősített eset több évtizeddel ezelőtt volt Ausztriában. Az esetről a Kronen Zeitung című lap számolt be, amelynek a beteggel is sikerült beszélnie – írja a hirado.hu. Az első tünetek még másfél évvel ezelőtt jelentkeztek, de akkor még senki sem tudta, milyen betegség áll a háttérben.
A páciens azt mondta a lapnak, hogy a betegség zsibbadással kezdődött, amely a talpából indult ki és a felsőteste felé terjedt tovább. „Enyhe zsibbadással kezdődött a talpamon. Először azt hittem, hogy magától elmúlik. De a zsibbadt foltok idővel egyre gyakoribbá váltak” – mondta, majd hozzátette, hogy a betegség terjedésével „végül a fülemet és az orromat is elérte”. Elmondása szerint orvostól orvosig járt – köztük több alternatív gyógyászhoz is – de sokáig nem derült ki, hogy mi okozhatja ezt a tünetet. Végül idén áprilisban, egy Berlinben élő orvos barátjában támadt fel először a gyanú, hogy lepráról lehet szó, miután telefonon beszélt neki a zsibbadásról. Távdiagnózisa után felkereste a Bécsi Általános Kórházat. A kifejezetten a betegséget okozó baktériumokra irányuló részletes vizsgálatok azonnal megerősítették az első gyanúját. Elmondása szerint a diagnózison nagyon megdöbbent, mivel azt hitte, hogy ez a betegség kihalt Európában.
Az osztrák férfi a külföldi utazásai során betegedhetett meg, az egyik leghíresebb ausztriai turisztikai iroda idegenvezetőjeként dolgozik. „Gyakran jártam a trópusokon, Afrikában vagy a világ más távoli részein munka miatt. Elméletileg bárhol megtörténhetett” – mondta el.
Észak-Amerika, Európa, Ausztrália területén több száz éve nem volt tömeges megbetegedés, a mai emberek 95 százaléka már immunis is a leprára – mutat rá a Blikk. „A lepra jelei az arcot, orrot, szem környékét elcsúfító bőrelváltozások, dudorok, a bőr elszíneződése, gyengeség az izmokban. A bőr érzékeny még az érintésre is, zsibbad, a sebek nem gyógyulnak, begyulladhatnak. Érintkezéssel, cseppfertőzéssel terjed, legalább öt év a lappangási idő. Bár ma már gyógyítható, ha későn veszik észre vaksággal, a végtagok bénulásával, idegkárosodással, az orrsövény eltűnésével, az arcbőr leválásával is járhat” – magyarázta a lapnak Szűcs András, nyugdíjas háziorvos.
Magyarországon is előfordultak a történelmi időkben leprás megbetegedések.
Kiemelt fotó: illusztráció, Getty Images
The post Leprás beteg Bécsben: kiderült, hogyan jelenhetett meg az évtizedek óta nem látott betegség first appeared on nlc.
nlc