Vádat emelt a Főváros Főügyészség azzal a férfival szemben, akit budapesti önkormányzati ingatlanok értékesítése kapcsán befolyással üzérkedéssel gyanúsítanak. A férfi nem létező fővárosi politikai kapcsolataira hivatkozva kért milliárdokat több ingatlan, például a budapesti Városháza állítólagos értékesítéséhez kapcsolódóan.
A kormánypártok által részben egy meghamisított hangfelvétel nyomán 2022-ben politikai botránnyá duzzasztott ügyben házkutatás volt Karácsony Gergely főpolgármester stábjánál is, bár addigra a Fidesz által kezdeményezett és fideszes politikus által vezetett vizsgálóbizottság is megállapította, hogy a Városháza épületének eladásáról nem született döntés, és más ingatlanértékesítésnél sem voltak irányított pályázatok. Az ügyről szóló összes cikkünk itt található.
A vádirat lényegét ismertető mostani ügyészségi közlemény szerint egy férfi, aki egy ingatlanforgalmazással is foglalkozó cég tagja volt, 2020-2021-ben több tárgyaláson azt állította, hogy kapcsolatban áll a fővárosi önkormányzat és a fővárosi vagyonkezelő cégek döntéshozó pozícióban lévő vezetőivel. Erre hivatkozva azt állította, hogy el tudja intézni önkormányzati ingatlanok értékesítési pályázatainak személyre szabott kiírását, és azt, hogy ezeken a pályázaton a neki fizető vevőjelöltek nyerjenek. A férfi mindezért cserébe a vételár 10 százalékát kérte.
A nyomozás nem igazolta, hogy ilyen kapcsolatai lettek volna. Ennek ellenére három ingatlan eladásánál is bepróbálkozott ezzel a trükkel. A háromból kettőt valóban eladott pályázati úton a fővárosi önkormányzat, az egyiken ráadásul a vádirat szerint „annak a férfinak a cége nyert, aki az ügyben szintén vádlott, és aki a befolyással üzérkedő cégének több mint 10 millió forintot át is utalt”, holott a nyilvános pályázaton nem volt más induló.
A másik pályázattal kapcsolatban megkeresett befektető a korrupciós ajánlatot visszautasította. A harmadik ingatlan pedig maga a Városháza épületegyüttese volt, amiről a férfi azt mondta: a személyre szabott pályáztatás elintézése érdekében a 40 milliárd forintos vételár 10 százalékát kéri el. Valójában viszont, ahogy már évekkel ezelőtt hamar kiderült, a fővárosi önkormányzat az ingatlanegyüttest valójában nem jelölte ki értékesítésre.
A vádhatóság szerint az ügyben a befolyással üzérkedő férfi és a 10 millió forintot meghaladó összeget kenőpénzként kifizető férfi mellett további 2 vádlott is van, akik az ügyészség szerint „egyes cselekményeknél szintén erősítették azt a látszatot, hogy a befolyással üzérkedő el tudja intézni azt, amit ígért”. Az ügyészség a közlemény szerint arra tett indítványt, hogy a bíróság ítélje a vádlottakat végrehajtandó börtönbüntetésre és pénzbüntetésre.