A kormány által elrendelt banki díjstop miatt májustól a bankok döntő része nem érvényesíti ügyfelei felé a korábban tervbe vett banki díjemeléseket, ahol pedig már megtörtént, ott a különbözetet is jóváírják majd. A korábbi banki közlések szerint a Gránit Bank mentesül a visszaírás alól, mert – ahogy a korábbi években – idén sem élt a számlaszolgáltatások drágításának lehetőségével.
Április végén az MBH Bank, az OTP, a Raiffeisen és a K&H egymást követve lépett be az önkéntes moratóriumba, míg az UniCredit Bank, az Erste és a MagNet határidő nélkül közölte korábban, hogy azonnal csatlakozik a bankok 2026. június 30-ig tartó önkéntes díjcsökkentéséhez. A korábbi díjak visszaállítása a legkésőbb, június 1-jétől a CIB Banknál történik meg, de a pénzintézet ott is közölte, hogy az átmeneti időben – április 1-től – felszámított magasabb díjak és a visszaállított díjak közötti különbséget visszatérítik ügyfeleik számára.
A bázishatás lenyomta volna a díjemelés mértékét
Gergely Péter arra hívja fel a figyelmet, hogy a bankok vállalása nem vonatkozik a tranzakciós illeték emelésére, hiszen azt 2025. januárjától már beépíthették díjaikba. Ugyanakkor a szakember szerint
2023-ban a fogyasztói árak átlagosan 17,6 százalékkal nőttek. A KSH adatai szerint a bankok tavaly sem merítették ki maximálisan a díjemelési mértéket – a banki szolgáltatások díjában a KSH 10,7 százalékos drágulást mért. Február/február alapon vizsgálva – a tranzakciós illeték áthárításával együtt – ugyanakkor a díjváltozás valóban meghaladta a 20–25 százalékot – de a tavaly tavaszi díjemelések bázisba történő beépülésével – idén áprilistól, májustól amúgy is drasztikusan csökkent volna a díjemelkedés mértéke.
A szakértő szerint a mostani díjmérsékléssel a pénzintézetek 8–10 milliárd forintos bevételről mondtak le, ennyivel nőtt volna a bevételük, ha a törvényben meghatározott jogukkal élve érvényesítették volna díjaikban az elmúlt évi 3,7 százalékos éves átlagos inflációs szintet.
A gondot Gergely Péter szerint az jelenti, hogy a bankok a most kieső díjbevételt más sorokon behozhatják.
Díj- és kamatkedvezményeket csökkentenek
Lakáshitel-kalkulátoruk adatai szerint több bank is módosított a kondíciókon. Az OTP Bank a lakáshiteleknél április 14-ig érvényben lévő Díjnullázó akcióját már csak Díjkedvezményes formában újította meg. A legnagyobb változást az jelenti, hogy míg a korábbi konstrukcióban a hitelbiztosítéki érték-megállapítási díjat (értékbecslési díjat) nem kellett megfizetni, addig az új feltételek szerint a bank csak az értékbecslési díj 35 ezer forint feletti részét állja. Ugyanakkor újdonság náluk, hogy a statisztikai alapú értékbecslés díját továbbra sem számítják fel. A banknál a korábban szintén általános folyósítási díj elengedése már csak hitelkiváltás, az OTP 1×1 Lakáshitelek és az új, 5 százalékos THM-mel futó, fiatalokat célzó Zöld Lakáshitel esetén érvényes. Végig fix Lakáshitelek és jelzálog alapú szabadfelhasználású kölcsönök esetén a folyósítási díj 12,5 százaléka, de maximum 25 000 forint feletti részére vonatkozik a díjelengedés, míg a CSOK Plusz hitelek esetén a folyósítási díj 8,33 százaléka, de maximum 25 000 forint mindenképp megfizetendő. Ezt a díjkedvezményt is csak akkor lehet igénybe venni, ha az ügyfél a Groupama Biztosítónál biztosítást köt és azt 3 évig fenntartja.
Május 1-től a CIB Bank csökkentette a lakáshiteleihez adott kamatkedvezmény mértékét. A változás a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL) esetében 10 bázispont, a legkedvezőbb kamat így – legalább havi 800 ezer forintos jóváírás mellett a kamatkedvezmény extra kategóriában 6,69 százalék. A CSOK Plusz mellé kiegészítő MFL hitelt felvevő ügyfelek – kamatkedvezmény duó kategóriában így a korábbi 5,75 százalék helyett 5,85 százalékot fizetnek majd. A 11–30 éves futamidejű CIB Végig Fix Lakáskölcsönök kamatkedvezményeit 0,2 százalékponttal csökkentette a bank, így a már említett, havi 800 ezer forintos jóváírás mellett a legkedvezőbb kamat 6,69 százalékról 6,89 százalékra emelkedett. A kamatkedvezmény duó kategóriában Végig Fix hitelt így már csak 5,95 százalékon lehet felvenni. Aki az első lakását veszi CSOK+ és MFL vagy Végig fix hitel segítségével az a piaci hitelre továbbra is 4,74 százalékot fizet. Ugyancsak nincs emelés a lakáshitel kiváltásnál – 6,49 százalék a kamat – és azoknál az ügyfeleknél, ahol a hitel mellett az ügyfélnek legalább 10 millió forintos megtakarítása is van a banknál – a mozgástér csomagban a legkedvezőbb kamat – minimum 60 milliós megtakarításnál – 5,59 százalék MFL, 5,69 százalék Végig Fix hitel esetében.
A szakértő szerint
de tömeges, jelentős drágulás nem várható, hiszen a bankok továbbra is versenyeznek a lakáshitelt felvenni szándékozó ügyfelekért.Gergely Péter inkább arra számít, hogy
azaz tovább tart majd az oldalazás a lakáshitel-kamatokban, miként az lényegében a THM-plafon tavaly nyári kivezetése óta jellemzi a piacot.The post Meglesz a banki díjstop böjtje: az ügyfelek egy része nem fog örülni first appeared on 24.hu.
24.hu