Ferenc pápa temetése után másfél héttel, május 7-én szerdán kezdődik a pápaválasztó konklávé a Vatikánban. Világszerte milliók követik az eseményről szóló közvetítéseket, ám csak kevesen ismerik a több évszázados rituálé rejtett összetettségét: a gondosan megépített kéményt, a mérnöki precizitással beállított kályhát és a vegyszerek receptjeit, melyeket mind arra terveztek, hogy egyértelmű üzenetet közvetítsenek a külvilág felé – írja a BBC.
Szimbólumok
A XV. század óta tartó hagyomány, a pápaválasztáskor használt cédulák elégetése, hogy manipulációnak még a gyanúja se merülhessen fel, amire korábban több esetben is volt példa. Füstöt is azért kezdtek használni a külvilággal való kommunikációra, hogy ezzel hangsúlyozzák: a bíborosok tökéletes izolációban, minden külső befolyástól mentesen döntenek az új pápa személyéről.
„Az emberek a felszálló füstre, például a gabona-, vagy állatáldozatok bemutatásakor, vagy füstölők égetésekor az ősidők óta úgy tekintettek, mint egyfajta kommunikációs formára az isteni hatalommal. A katolikus hagyományban a füst felemelkedése annak ó szimbóluma, ahogy az imák felszállnak Istenhez.
Másrészt a füstjelek használata a pápaválasztáskor azt az érzést kelti a Szent Péter téren összegyűlő emberekben, hogy kicsit ők is részesei a titokzatos rituálénak” – mondta el Candida Moss, a Birminghami Egyetem teológiaprofesszora.
Technikai háttér
A megfelelő színű füst felszállásáért egy mérnökökből és egyházi tisztviselőkből álló csoport felel. Szükség van hozzá két egyedileg készített „füstbombára”, füstpróbákra és a készenlétben álló vatikáni tűzoltókra.
A Sixtus-kápolnába két kályhát állítanak be ideiglenesen a konklávé idejére: az egyikben a szavazólapokat égetik el, a másik a füstjelek leadására szolgál. A két kályha egy füstelvezető csőhöz csatlakozik, mely egy mennyezetig érő állványhoz erősítve, a kápolna tetején át vezet fel a szabadba.
AFP / OSSERVATORE ROMANO A két kályha
A vatikáni tűzoltók már pénteken rögzítették a kéménycsövet a tetőn, míg a kápolnában munkások helyezték e a kályhákat. A folyamat meglehetősen összetett, tekintve, hogy az ötszáz éve épült Sixtus-kápolnát, melynek plafonját Michelangelo freskói díszítik, nem füstjelek leadására tervezték. A fémből készült füstelvezető cső minden egyes elemét gondosan ellenőrzik, valamennyi csatlakozási pontot szivárgásmentesen lezárják.
A szakemberek a konklávé előtti napokban füstpróbákat tartanak, hogy meggyőződjenek róla, minden megfelelően működik, a vatikáni tűzoltók pedig folyamatos készenlétben vannak arra az esetre, ha valami mégis meghibásodna. A rendszert a bíborosok érkezése előtt szerelik össze, majd a pápaválasztás után lebontják.
„Ez nem olyan, mint egy csövet felszerelni egy pizzakemencére. A rendszer minden egyes elemét úgy kell felszerelni, hogy semmi se sérüljön. A legapróbb hiba is nemzetközi incidenssé válhat” – nyilatkozta Kevin Farlam építészmérnök, aki több történelmi épületen dolgozott.
Hogy a kéményből felszálló füst jól látható legyen és egyértelmű üzenetet közvetítsen a vatikáni technikusok különböző vegyszereket használnak.
A fekete füst előállításához kálium-perklorát, antracén és kén keverékét égetik el, míg a fehér füsthöz kálium-klorát, laktóz és fenyőgyanta keverékét használják. A vegyszereket előre patronokba töltik és elektronikusan gyújtják be
– árulta el Mark Lorch, a Hulli Egyetem kémiai és biokémiai tanszékének vezetője.
„A múltban nedves szalmát égettek, hogy sötétebb füstöt, és száraz szalmát, hogy világosabb füstöt hozzanak létre, de előfordult, hogy ez zavart okozott, mert a füst néha szürkének tűnt” – tette hozzá a szakértő.
XVI. Benedek pápa megválasztása óta a füstjelzést harangszó is kíséri megerősítésként, de Candida Moss szerint ennél több újításra a közeljövőben aligha számíthatunk. Bár többször is felmerült, hogy például színes fényekkel, digitális értesítésekkel, vagy akár élő televíziós közvetítéssel lehetne modernizálni a pápaválasztás folyamatát, a Vatikán ragaszkodik évszázados hagyományaihoz és az egyházat körüllengő misztikumhoz.
The post Konklávé: így állítják elő a fekete, vagy fehér füstjelzést first appeared on 24.hu.
24.hu