A leander az egyik legnépszerűbb mediterrán dísznövény hazánkban is, különösen balkonokon és teraszokon kedvelt, de kertben is rengetegen nevelik. Érthető a rajongás iránta, hiszen hosszú virágzása, illatos, élénk színei igazán lenyűgözőek, azt azonban kevesen tudják, hogy a leander az egyik legmérgezőbb dísznövény, amely akár halálos is lehet. Emberre és állatra nézve egyaránt.
Mely részei mérgezőek a leandernek?
A leander minden egyes része mérgező: a levele, a virága, a szára, a gyökere, sőt még a belőle származó füst is. A növény szívglikozidokat tartalmaz, mint amilyen például az oleandrin és neriin, ezek pedig a szervezetben a szívizom működésébe avatkoznak bele, és már kis mennyiségben is életveszélyes hatást fejtenek ki.
Milyen tüneteket okozhat a leander okozta mérgezés?
A leander elfogyasztása vagy azzal való közvetlen, tartós és gyakori érintkezés több aggasztó tünetet is képes produkálni: hányinger, hányás, hasi fájdalom, szédülés, gyengeség, ájulás, lassú vagy szabálytalan szívverés, mindezeken felül pedig még zavartság, álmosság, sőt súlyos esetben szívleállás is lehet a következmény. Gyermekeknél és háziállatoknál szörnyű, de akár már már egy-két levél elfogyasztása is végzetes következményekkel járhat. Fontos tehát tudnunk, hogy a növény nedve bőrön át is felszívódhat, éppen ezért kertészkedés után mindig alapos kézmosás javasolt. Különösen igaz ez olyankor, amikor metsszük a leandert, tehát a növény nedveivel fokozottan érintkezhetünk.
Erre is fontos figyelnünk
Mivel a leander minden része gyakorlatilag minden formájában mérgező, ezért az elhalt és metszett leander ágakat ne tegyük komposztba, hiszen nedvei súlyosan mérgezhetik magát a komposztot, ezen kívül elégetni sem tanácsos, mert az égéstermék belélegzése is súlyos tüneteket képes okozni. A biztonság kedvéért mindig öntsd ki a vizet is, melyben levágott leandert tartasz vázádba téve, mert a vízben is oldódhatnak ki belőle mérgező anyagok.
The post A magyarok kedvenc virága súlyosan mérgező minden elemében – legyél óvatos! first appeared on nlc.
nlc